*צילום גבי אלאלוף הפועל ראשון לציון

לקראת המשחק השני בחצאי גמר הפליאוף

סדרות חצי גמר הפליאוף בליגת ווינר בכדוריד, שנפתחו ביום שני עם הניצחון החוץ המוחץ של מכבי ראשל"צ על הפועל ראשל"צ (22:29), וניצחון הבית הסולידי של מכבי ת"א על עירוני רחובות (20:22) , יציינו מחר (שישי) משחק שני. ואולי גם אחרון ומכריע. ניצחונות של מכבי ראשל"צ ושל מכבי ת"א, יעלו את הצהובות-כחולות למפגש בגמר – שנה שנייה ברציפות. כל תוצאה אחרת, בכל אחת מהסדרות, וביום שני יתקיים משחק שלישי וקובע.

כמה נקודות שבלטו במשחק הראשון בסדרה:

סיפור השוערים: את הניצחון של מכבי ראשל"צ צריך לעכל. הוא היה חד וחלק, אפילו יותר מה-20:27 שהפועל ניצחה את מכבי במחזור ה-13 של העונה, באולם בנחלת יהודה. כל שבע (הפרש) והבום שלו, אבל זה היה מפתיע אחרי ה-25:28 של הפועל בגמר הגביע והשיוויון 23:23 ב'בית מכבי' במסגרת המחזור השני של הליגה.

דווקא הפועל, זו שספגה הכי מעט במהלך העונה הסדירה, העמידה ברגע האמת נתון רע מבחינה הגנתית. 29 שערים היא ספגה. זה כמובן שילוב של דברים, אבל פדז'ה דיאנוביץ', מי שהיה אמור להביא את הערך המוסף של הניסיון, סיפק שתי עצירות בלבד מ-18 זריקות – 11 אחוז. מושיקו אלימלך תרם רק 4 עצירות מ-17 – 24 אחוז.

לעומת זאת, מי שסומנו כשוער השני והשלישי בפתיחת העונה בצד של מכבי, אלדר שיקלושי ויוליאן סטראט, עשו את ההבדל. ראדיוויה ריסטנוביץ', שהובא על תקן המאסטרו, צפה בהם מהספסל. שיקלושי סיפק 7 עצירות מ-16 זריקות. בתוכן היו לו 3 עצירות מ-4 ניסיונות מטווח ה-6 מטרים. יוליאן סטראט תרם 5 עצירות ב-31 אחוז.

מדהים, בדיוק כמו המחצית השנייה שבה מכבי עצרה את הפועל, להזכירכם באולמה הביתי, על 9 שערים בלבד.

ב'תיכונט' הסיפור היה שונה. מילאן קוסאנוביץ' ודן טפר היו הבולטים ב-20:22. רק לפני שנתיים הם שיתפו יחד פעולה בזכייה של מכבי ת"א באליפות. במכבי סמכו על טפר, והוא קיבל את המפתחות והפך מאז לשוער הישראלי המוביל בליגה כולה (בטח בנתונים סטטיסטיים של כמות עצירות).

טפר, בעונה נהדרת, שוב התעלה. במיוחד במחצית הראשונה שבה מכבי ספגה 7 שערים בלבד. בסה"כ טפר סיפק 12 עצירות מ-30 זריקות, כולל עצירת פנדל – 40 אחוז בסה"כ. תום שם טוב ויהב שמיר סיפקו עצירת פנדל כל אחד, ושמיר עשה זאת בזמן קריטי לקראת הסיום כשרחובות הייתה על סף לצמק את ההפרש לשער בלבד. קוסאנוביץ' תרם 11 עצירות מ-32 זריקות – 34%, כולל עצירת פנדל, והיה המצטיין בשורות רחובות.

משמעות של בית: מזל גדול אמש ב'בית מכבי'. סערת מזג האוויר, והברד הכבד שירד, גרם לניפוץ חלונות באולם בזמן אימון ילדים, ושברים שהתרסקו אל המשטח. 'בית מכבי' הוכשר לקראת ההתמודדות, והשאלה המרכזית כעת האם הוא ישמש כבית. האם מכבי גם תוכל לנצח בו, כי נדמה שהיא מסתדרת טוב יותר דווקא במשחקי החוץ.

 החניכים של סער פרנקל העפילו מרבע לחצי הגמר למרות שלא ניצחו ב'בית מכבי' את רמת השרון – במשחק הראשון מכבי נוצחה 32:29, והמשחק השלישי הסתיים ב-27:27. לעומת זאת, מכבי ראשל"צ השיגה את הניצחון המשמעותי באותה סדרה, ברמת השרון – ה-25:30, במשחק השני שבו הייתה עם הגב אל הקיר ועל סף הדחה.

מכבי ראשל"צ לא ניצחה את הפועל ראשל"צ ב'בית מכבי' העונה בליגה. היא גם הפסידה בבית לבני הרצליה ולרמת השרון בליגה הסדירה, ונחלצה מהפסד לחולון במשחק שהסתיים בשיוויון. למעשה, מבין קבוצות הצמרת – היחידה שהיא ניצחה עד כה בבית היה רק את מכבי ת"א.

האם 'בית מכבי' יעניק לצהובים ערך מוסף? או שחוזרים להכרעה בנחלת יהודה? אגב – מפגש הפליאוף האחרון בין הראשוניות הייה ב-2015 בגמר הפליאוף. הפועל חגגה במשחק החמישי אליפות, ב'בית מכבי' (שלא לדבר על הזכייה בשנה שעברה של מכבי ראשל"צ שהושגה בזכות שני ניצחונות חוץ בסדרת ה-0:3 מול מכבי ת"א).

ואולי אין בכלל משמעות לבית. הרי הפועל עבדה קשה לאורך ליגה סדירה שלמה כדי להשיג את יתרון הביתיות, ומכבי למעשה ביטלה אותו ברגע. העניין הוא שבניגוד להפסד הביתי של הפועל לחולון בפתיחת סדרת רבע הגמר, גם אם הפועל תחזיר את הסדרה לנחלת יהודה, נוצר כאן כבר סיפור משמעותי מבחינת הפרש השערים (7+) שמחייב את הפועל כנראה להשיג שני ניצחונות.

 ועוד על משמעות. רחובות תנסה להציל לעצמה את הסדרה ב"קציר", ובעיקר להימנע משנה שנייה ברציפות של הדחה בפליאוף מול מכבי ת"א, אחרי מה שיוגדר "סדרה צמודה". בעונה שעברה, היא מצאה עצמה מודחת באופן די נאיבי אחרי שני הפסדים צמודים – 27:26 ו-29:32. פרק ההישרדות שלה עומד למבחן ביתי כעת. אולי לתיקון.

אגב, מה שהעלה את מכבי ת"א לחצי הגמר הפליאוף היה ניצחון חוץ. באשדוד. ה-23:26, אחרי שבבית בתיכונט היא לא הצליחה לנצח את אשדוד וסיימה פעמיים בתיקו.

מאצ'-אפים מעניינים:

ולדי קופמן ונובאק בוסקוביץ. ולדי בכושר מצוין. היו לו 9 שערים מ-14 ניסיונות במשחק השלישי מול רמת השרון. השבוע, בנחלת יהודה, הוא כבש 7 שערים מ-10 ניסיונות. הוא מפעיל התקפה שלמה, תורם כמובן גם בצד ההגנתי. נובאק תורם אבל בהחלט שלא מספק עד כה ערך מוסף. בטח לא כמו האחד שמצפים ממנו לסחוב ברגעים האלו, כשיוסיפ שאנדרק סוחב פציעה.

דרשקו מרוולייביץ' וגיל פומרנץ. על אף שהשוערים עשו את ההבדל במפגש הראשון – התחושה ברחובות היא שעם דרשקו מרוולייביץ' הקבוצה לא הייתה מפסידה ב'תיכונט'. המנהיגות. הערך המוסף בהגנה. קבלת ההחלטות ברגעי ההכרעה. הוא חוזר כעת מהרחקה, ואולי גם טרי יותר אחרי זמן התאוששות מסדרת רבע הגמר. הוא בהחלט יכול לעשות את ההבדל, ולתת יותר מרווח ושקט גם לירמי סידי לבוא לידי ביטוי בהתקפה.

לא ברור עדיין אם פרדראג דאצ'ביץ' הסרבי של מכבי ת"א, שסובל מפציעה, יוכל לשחק ברחובות. הוא היה הבולט בשני המשחקים הראשונים מול אשדוד בסדרת רבע הגמר. מילוש לואניצ'יץ' קצת מילא את החלל במשחק האחרון, אבל מחר התפקיד של גיל פומרנץ – המוציא הראשי לפועל של מכבי ת"א לאורך כל העונה – הופך למשמעותי. פומרנץ היה הכובש המצטיין עם 8 שערים במשחק ביום שני.

 עד כאן. 15:45 – אולם קציר ברחובות (שידור משולב בערוץ הספורט ובערוץ היוטיוב של איגוד הכדוריד). 16:00 – בהיכל ב'בית מכבי' בראשל"צ (שידור ישיר בערוץ הספורט). כאמור, אם מכבי ראשל"צ ומכבי ת"א לא ינצחו, יום שני – ה-30 בחודש – ההכרעות חוזרות לנחלת יהודה ולתיכונט.

בנוסף משחקי מבחן:

מחר ב-14:30 – מכבי פ"ת תארח את א.כ נס ציונה במשחקי המבחן. המשחק הראשון הסתיים ב-25:27 לזכות נס ציונה מליגת העל. ניצחון של פ"ת מהליגה הלאומית בהפרש של 3 שערים ומעלה יעלה אותה על חשבונה של נס ציונה לליגת העל. הערב (20:00) מכבי דימונה מהלאומית תארח במשחק הגומלין את מכבי קרית מוצקין שניצחה במשחק הראשון 26:36.

*צילום גבי אלאלוף הפועל ראשון לציון

שתף: