*צילום גבי אלאלוף הפועל ראשון לציון

לקראת משחק ההכרעה בחצי גמר הפליאוף בין הפועל למכבי ראשל"צ

הדרבי הראשוני האחרון ייכנס לספרי התהילה של הספורט הישראלי בזכות הקאמבק האדיר של הפועל ראשל"צ, עם החזרה תוך פחות מ-5 דקות מפיגור 29:23 לניצחון 29:30, ב'בית מכבי'. עם החזרה מפיגור 1:0 בסדרה, לשיוויון. מחר – ב-19:30 – בנחלת יהודה – ייכתב פרק ההכרעה. ניצחון של הפועל ראשל"צ והיא תפגוש החל מיום שישי את מכבי ת"א בגמר הפליאוף. כל תוצאה אחרת, משמע תיקו (בזכות הפרש השערים +6) או ניצחון של מכבי ראשל"צ – והאלופה תתמודד בגמר מול מכבי ת"א, זו השנה השנייה ברציפות.

בין "אנחנו קבוצה ווינרית" שהגה עידן מימון, לבין "עכשיו כולנו נמדדים הכי הרבה, איך יוצאים מהקבר הזה שחפרנו לעצמנו", היה משפט אחד שבחר אבישי סמולר לומר, עם משמעות חזקה: "גססנו על המגרש, ועכשיו חזרנו לחיים". בריאליטי של מחר – מכבי תצטרך להסתדר ללא דניאל פרידמן שהורחק במשחק האחרון. בהפועל, יוסיפ שאנדיק, הקרואטי הענק שמתנשא לגובה של 2.09 מ', פצוע אבל עשוי להשתלב במשחק. המשחק המקדים בינתיים מתנהל ברשתות החברתיות והצפי שהאולם מחר יהיה מלא לגמרי.

אגב, בפעם האחרונה שהשתיים נפגשו בסדרת חצי גמר, באפריל 2014, היא הסתיימה על הפרש שערים לאחר 25:25 במשחק הראשון, 20:24 בשני לטובת מכבי, ו-20:27 לטובת הפועל בשלישי.

כמה נקודות ששווה לעקוב אחרי צמד המשחקים, שכאמור הראשון מביניהם הסתיים ב-22:29 לטובת מכבי:

1.שוערים. פדז'ה דיאנוביץ' עם 15 עצירות מ-42 זריקות, והתעלות ברגעי ההכרעה שהזכירה את הסיבה שהוא הונחת כאן עם הרזומה הבינלאומי העשיר שלו. איזה הבדל בין ה-2 מ-18 הדל שלו במשחק הראשון לבין הנוכחות שהפגין במחצית השנייה. מכבי ראשל"צ? קשה להפיל עליהם את התיק. הם לא היו ביום כזה רע, בטח לא שיקלושי (6 עצירות מ-22 זריקות ב-27%. סטראט לא היה ביום טוב עם 3 עצירות מ-17 זריקות). בסופו של דבר, מכבי ספגה 23 שערים בלבד במשך קצת יותר מ-55 דקות. את איבוד העשתונות, הכדורים וההחטאות – לא ניתן להפיל לפתחם של שוערי מכבי ראשל"צ.

2. התקפה. אחרי שנתקעה על 22 שערים במשחק הראשון, הפועל הוכיחה לעצמה שהיא מסוגלת להבקיע 30 שערים גם ללא תרומה משאנדריק הפצוע. תורידו את 4 השערים שכבש בוסקוביץ', והחבורה הישראלית כבשה 26 שערים (סמולר 7, שקלים וחממי 5 כ"א, יותם טל ושי נתן 3 כ"א, גררה 2, גיא כהן 1). אגב, זה נתון יוצא דופן בקבוצות ספורט תחרותיות-מובילות – שמתוך השחקנים שהזכרנו – כולם שחקני בית שגדלו במועדון מלבד דניאל שקלים שהופך מרגע לרגע מזוהה יותר ויותר עם הפועל. הנתון הזה דומה גם במכבי. לואיספה הספרדי וקראצ'יץ' כבשו יחד 4 שערים. הישראלים תרמו 25 שערים, ומרביתם מבוססים על שחקני בית (עומר גרא, בר מסורי, יואב נאמן ועמית סטלמן, כאשר רק רם טורקניץ ו-ולדי קופמן לא גדלו במועדון, אבל קופמן משחק בו כבר שנתיים למשל).

3. ביתיות. כל אחת מהקבוצות הפסידה באולמה הביתי. 'בית מכבי' כבר התברר כמגרש שלא אוגר ניצחונות. ההפסד להפועל ראשל"צ 30:29, ואיבוד העשתונות ברגעי ההכרעה, הצטרפו לתוצאות השלב הקודם ברבע הגמר, ההפסד במשחק הראשון לרמה"ש 32:29 וה-27:27 במשחק השלישי בבית מכבי, שבקלות יכול היה להסתיים בהפסד (לעומת ניצחונות חוץ מרשימים של מכבי – ה-25:30 ברמה"ש, וה-22:29 בנחלת יהודה בפליאוף הנוכחי). מכבי ראשל"צ לא ניצחה את הפועל ראשל"צ ב'בית מכבי' העונה, בליגה, (23:23). מכבי גם הפסידה בליגה הסדירה ב'בית מכבי' להרצליה ולרמה"ש ונחלצה מהפסד מול חולון במשחק שהסתיים בשיוויון. מחר תתברר משמעות של בית. האם לעבודה הקשה של הפועל ראשל"צ לאורך השנה תהיה ערך מוסף בדמות הביתיות שתכריע את הסדרה, או שמכבי ראשל"צ תוכיח באופן סופי – שהיא הרבה יותר יעילה ובטוחה בעצמה דווקא מחוץ ל'בית מכבי'. אחרת, היא תצא בחוץ.

כאמור, 19:30, נחלת יהודה, שידור ישיר בערוץ הספורט.

פעם שלישית – מכבי ת"א

מכבי ת"א רושמת ההעפלה שלישית ברציפות לגמר הפליאוף, ורביעית ב-5 השנים האחרונות. מרשים. ויש בזה מן מסר למי שהיא העונה – עקבית, עיקשת, לא מוותרת, ויעילה למרות שהסגל שלה לא רחב ולא מעוטר בכוכבים. הקרדיט לניקולה מקסימוביץ', בעונתו הראשונה כמאמן ראשי, שאמר: "זה הישג יפה, אבל אנחנו רוצים יותר. אנחנו ננוח קצת ונתכונן בהתאם, כי אנחנו מאמינים שאפשר לזכות באליפות. לדעתי זה ייגמר בחמישה משחקים, לא משנה איזו יריבה נקבל".

אם הזכרנו את ענייני הבית והחוץ, מכבי שוב הסתדרה נהדר במשחק חוץ. היא הכריעה את הסדרה ברחובות עם ניצחון 25:27. היא עשתה זאת בסדרה הקודמת עם הניצחון 23:26 באשדוד, אחרי שבבית בתיכונט היא לא הצליחה לנצח את אשדוד וסיימה פעמיים בתיקו. אחרי שהיא ניצחה את רחובות בקושי 20:22. בין המספרים – מכבי הראתה שהיא קבוצה עם המון אופי. בשני משחקי החוץ שלה בסדרות רבע וחצי הגמר, באשדוד וברחובות, היא ידעה להיחלץ מפיגור של 3-4 שערים, וייצרה התעלות ומהפך ברגעי הכרעה. היא ידעה להתעשת על עצמה גם כשלא הצליחה לכבוש שער במשך דקות רבות בפתיחת המשחק ברחובות.

הדרבי הראשוני תפס את הזרקורים, אבל להסיר את הכובע בפני מכבי ת"א. היא עושה עונה גדולה, בשקט וביעילות, וכעת היא ממתינה לאחת הראשוניות. היא כבר ניצחה את שתיהן, וגם הפסידה לשתיהן. רק שאם לבית כן יש משמעות עבורה, אם היא תפגוש את הפועל – לא יהיה לא יתרון ביתיות במקרה של משחק חמישי ומכריע (בניגוד למפגש אפשרי מול מכבי ראשל"צ).

*צילום גבי אלאלוף הפועל ראשון לציון

שתף: